Múlt héten Angliában jártunk Kata húgomnál, akinek van szerencséje egy ideig Dél-Angliában, Devonban élni. A környékükön létezik egy hagyományos fogás, amit "CREAM TEA"-nek neveznek. Az elnevezés megtévesztő, mert egyáltalán nem - vagyis nemcsak - egy tejszínes teáról van szó, hanem a hozzá felszolgált péksüteményről ("scone"), amit dzsemmel és egy "clotted cream" nevű tejszínszerű krémmel tálalnak.
A "clotted cream" a wikipedia szerint a tejszín és a vaj közötti állapotú tejkészítmény, ízre is a kettő között van valahol. Nagyon finom, krémes, lágy, kellemes alapot ad a dzsemnek. Mivel Anglián kívül nem nagyon ismert és nem kapható, ha valaki rákattant, kénytelen sk előállítani. A különböző gasztroblogok írói a bejegyzések tanúsága szerint hihetetlen küzdelmeket folytatnak az elkészítésével kapcsolatban (ld. pl. az egyik ihletadó recepthez -ttp://www.foolforfood.de/index.php/kuchen/scones - fűzött megjegyzéseket). Na én idáig azért nem jutottam el a megszállottságban, mert clotted cream hiányában szerintem a cream tea sima natúr sajtkrémmel is kiváló lehet. A biztonság kedvéért azért importáltam egy dobozkával belőle:)
Rengeteg scone-receptet találtam a neten, de az általam Angliában kóstolt scone ízének a fényében nem tűntek autentikusnak. Végül (némi Delia-ráhatásra, ld.: http://www.deliaonline.com/recipes/buttermilk-scones-with-west-country-clotted-cream-and-raspberry-butter,1394,RC.html) egy sima omlós tésztából készítettem el a sütiket. Nagyon kiváló kis vasárnapi reggeli lett belőle, házi cseresznyelekvár kíséretében.
Scone
Hozzávalók:
30 dkg liszt
1 ek sikér (elhagyható, de nagyban emeli a liszt minőségét. Komolyabb hipermarketekben és fűszerboltokban kapható, én a Fény utcai piacon vettem az Ezerfűszer boltban, az alagsorban)
1 kk sütőpor
10 dkg vaj
10 dkg cukor (nálam barna volt)
1 tojás
kb. 1 dl kefír
néhány csepp vanília-aroma (elhagyható), egy csipet só
Elkészítése: A hozzávalókból omlós tésztát készítünk, kiszaggatjuk és megsütjük :) Kicsit részletesebben: A lisztet, sikért, sütőport, sót összevegyítjük, hozzámorzsoljuk a darabokra vágott vajat. A vajas liszthez hozzáadjuk a cukrot, majd mélyedést csinálunk a halom közepén, és hozzáadjuk a tojást, vaníliaaromát és a kefírt. Lágy tésztát gyúrunk belőle (ha ehhez további kefír kellene, adunk még hozzá). Egy kis pihentetés után kiszaggatjuk (vagy négyzetekre vágjuk, és kézzel pogácsaformákat formázunk belőlük), és előmelegített sütőben közepes tűznél (kb. 180 C) 30 perc alatt megsütjük.
És egy hangulatkép az angliai "cream tea"-zésünk utáni pillanatról:
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Szia Eszter! Már megint én kotnyeleskedem, de szerinted ez cream nem rokona a mascarponénak? Mert ha igen, meg vagyunk mentve. Én ugyan meg sosem ettem ilyet - cream-t, de igy a leírásod alapján, akár mascarponénak is elmehetne. A sajtkrémekhez szintén nem nagyon értek, de azok nem mind sósak?
VálaszTörlésA céklás bejegyzésedet is köszönöm, igyekszem rábeszélni magam!
Szió!
VálaszTörlésNem, nem igazán hasonlít a mascarpone-hoz. Nem tudnám pontosan leírni a különbséget, de a mascarpone-nak ugyebár nincs vajíze, ennek meg igen... és az állaguk se teljesen ugyanolyan.
A sajtkrémek közül csak az sós, amit megsóznak :) - na tréfát félre, van natúr sajtkrém is (még a Bociból is, nem is rossz), de én ezt speciel Philadelphiával enném.
Vagy ugye marad az autentikus verzió: clotted cream házi készítése... :)))
Eszter II
azert eleg gaz, hogy Magyarorszagon nagyon nehezen lehet hozzajutni angol alapanyagokhoz.
VálaszTörlésalternativ beszerzesi forras a britishstore.hu, de az meg draga
GEE