A hús gyártása részemről a következőt jelenti: Zsíros darált marhahúst sóval, borssal, kevés gulyáskrémmel, finomra vágott lilahagymával és felaprított petrezselyemzölddel összekeverem. Kisebb tenyérnyi méretű pogácsákat lapogatok belőle, és 1-1 ek olaj és vaj keverékén mindkét oldalán 1 percig nagy, három percig közepes tűzön a serpenyőben megsütöm. Jöhet az összeállítás: egy tányérra felszeletelt friss és ecetes uborkát, paradicsomot, sajtot, lilahagymát, jégsaláta-leveleket, csalamádét teszünk, kipakoljuk az asztalra a húspogácsákat, valamint a szószokat: majonézt, ketchupot, mustárt, neadjisten némi IKEA-s mustármártást (lazachoz ajánlott fajta és finom) is, és mindenki összepakolhatja magának a saját szendvicsét.
2010. március 28., vasárnap
Hamburger
A hús gyártása részemről a következőt jelenti: Zsíros darált marhahúst sóval, borssal, kevés gulyáskrémmel, finomra vágott lilahagymával és felaprított petrezselyemzölddel összekeverem. Kisebb tenyérnyi méretű pogácsákat lapogatok belőle, és 1-1 ek olaj és vaj keverékén mindkét oldalán 1 percig nagy, három percig közepes tűzön a serpenyőben megsütöm. Jöhet az összeállítás: egy tányérra felszeletelt friss és ecetes uborkát, paradicsomot, sajtot, lilahagymát, jégsaláta-leveleket, csalamádét teszünk, kipakoljuk az asztalra a húspogácsákat, valamint a szószokat: majonézt, ketchupot, mustárt, neadjisten némi IKEA-s mustármártást (lazachoz ajánlott fajta és finom) is, és mindenki összepakolhatja magának a saját szendvicsét.
2010. március 26., péntek
Hamburgerzsömle
.m%C3%B3dos%C3%ADtottJPG.jpg)
Limara receptje alapján, kisebb módosításokkal, akinek sok-sok receptjéért áldassék a neve, de ezért különösen.
1 dl langyos tej (eredetiben 2 dl)
3 ek. cukor (eredetiben 2 ek)
1 púpos tk. só
40 g olaj
1 tojás
200 g joghurt (eredetiben 10 dkg)
60 dkg liszt
4 dkg élesztő (eredetiben 2, de rettegtem annyival megcsinálni, így dupláztam)
Elkészítés: A hozzávalókból a "szokásos módon" tésztát gyúrunk. Azaz az élesztőt a langyos tejben kis cukorral felfuttatjuk. A liszttel, az egész tojással és a többi hozzávalóval egy habüstben összegyúrjuk, hogy a tészta elváljon az edény falától, és a biztonság kedvéért a konyhapulton további 5 percig gyúrjuk-dögönyözzük. Visszapakoljuk a bucit az olajjal kikent tálba, megforgatjuk benne, hogy mindenhol bevonja az olaj, majd langyos, nem huzatos helyen duplájára kelesztjük. Miután megkelt, lisztezett felületre borítjuk és ízlésünktől függően 8-12 darabra osztjuk a tésztát, és zsömlét formázunk belőlük. Limaránál egy szuper kis videó is van a formázásról, nagyon ajánlom. Sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk őket, de előtte a sütőpapírt olajjal megkenjük (az olajjal kikenés ezúttal a zsömle ízének tesz jót, nem a leragadás miatt fontos). Ismét duplájukra kelesztjük, megkenjük egy felvert tojással, megszórjuk szezámmaggal, és 180 fokos sütőben 20-25 perc alatt megsütjük.
2010. március 23., kedd
Sütőtök-alma ivólé
Hozzávalók:
1/2 kg sütőtök
1/2 kg alma
1 l víz
1 citrom
3 ek méz
csipetnyi só és szerecsendió
Elkészítés: A sütőtököt feldaraboljuk (hámozni nem kell), a belsejét kivájjuk, és sütőpapírral borított tepsire tesszük. Középforró sütőbe toljuk, és 30 percig sütjük. Ezután mellérakjuk a megmosott, héjasan hagyott, négy darabba vágott almákat is. Nagyjából további 20 perc - fél óra múlva a sütőtök és az alma is elkészül. Ha megsültek, kivesszük a tepsiből őket és legalább langyosra hűtjük. A sütőtökről lehúzzuk a héját, az almákból pedig kiügyeskedjük a magházukat és a szárat. Leturmixoljuk őket a víz és a méz társaságában, majd hozzáadjuk sót, nagyon kevés reszelt szerecsendiót, a citrom reszelt héját és a kifacsart, átszűrt levét. Egy nagy kancsóba töltjük és felengedjük a maradék vízzel. Ízlés szerint tovább édesíthető-hígítható, esetleg fahéjjal ízesíthető.
2010. március 20., szombat
Sajtszószban sült sonkás palacsinta
Sütőtökleves pestóval és kecskesajtos pirítóssal
Hozzávalók (4 adaghoz):
50 dkg sütőtök
1 liter szűrt húsleves
3 dl tej
2 ek tejföl
2 gerezd fokhagyma
1 kisebb vöröshagyma
6-8 friss zsályalevél vagy 1 tk morzsolt zsálya
só, bors, szerecsendió
A tálaláshoz:
zöld pesto
kenyérszeletek a pirítóshoz
kenhető natúr kecskesajt
A tálaláshoz a kisebb (nagyjából baguette-szelet nagyságú) darabokra vágott kenyérszeleteket grill alatt megpirítjuk, és vékonyan megkenjük a kecskesajttal. A tányér szélére teszünk 2-2 szelet sajtos pirítóst, és ráöntjük a levest, úgy hogy az félig lepje be a pirítóst. A végén megpöttyözzük a pestóval. Pazar.
2010. március 19., péntek
2010. március 17., szerda
Pácolt gyömbér
Hozzávalók:
10 dkg hámozott gyömbér
1 tk só
1/4 csésze rizsecet
1,5 ek cukor
4 ek víz
Elkészítés: A gyömbért bedörzsöljük a sóval, és egy éjszakán keresztül állni hagyjuk. Másnap reggel papírtörlővel megtörölgetjük. A rizsecetet addig keverjük a cukorral és a vízzel, míg a cukor fel nem oldódik - ez lesz a páclé. Egy karcsúbb üvegbe töltjük a páclevet, belerakjuk a gyömbérdarabokat, és ha nem fedi be őket teljesen a páclé, akkor még készítünk belőle egy keveset. A gyömbért fogyasztás előtt legalább egy hétig pácoljuk, amíg a páclé kicsit rózsaszínűvé válik. Ezt követően kész van, felhasználhatjuk. A hűtőben állítólag hónapokig eláll.
2010. március 15., hétfő
Szarvasgombás zöldségkrémleves
Elkészítés: A krumplit, zellert és karfiolt kb. 1x3 centis darabokra vágjuk, sózzuk-borsozzuk és sütőpapírral borított, 1-2 ek olívaolajjal megkent tepsibe tesszük. Forró sütőben nagyjából 15-20 perc alatt megsütjük őket úgy, hogy a szélük kissé már sült, barnás legyen. Közben a gombát megtisztítjuk, nagyobb darabokra vágjuk és forró serpenyőben olívaolajon szintén megsütjük. Vigyázzunk, hogy ne zsúfoljuk túl a serpenyőt, mert akkor csak párolódik a gomba. Én ezt az adagot háromszorra sütöttem meg.
Ha a zöldségekkel megvagyunk, lényegében csak a turmixolás és összefőzés marad. A zöldségeket a tejföllel és annyi húslevessel, amennyit a turmixunk mérete enged, alaposan összepürésítünk. A maradék húslevest és a kész pürét lábasba tesszük, felforraljuk, sózzuk-borsozzuk és megszórjuk nagyon kevés reszelt szerecsendióval. Néhány perc alatt összefőzzük, majd a végén belekeverjük a szarvasgombás olívaolajat is, és tálaljuk.
2010. március 14., vasárnap
Gombával és hússal töltött palacsinta, juhtúrós tejföllel sütve
Hozzávalók 4 adaghoz:
a töltelékhez:
25 dkg gomba
só és bors
40 dkg hámozottparadicsom-konzerv
1 vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
10 dkg füstölt szalonna
2 ek olaj
2 ek őrölt pirospaprika
2 ek gulyáskrém
30 dkg darált csirkehús
1 dl száraz vörösbor
3 dl tejföl
A juhtúrós tejfölhöz:
20 dkg juhtúró
4 dl tejföl vagy tejszín
Először is készítünk 12-16 palacsintát. A töltelékhez a szalonnát felkockázzuk és egy nagyobb teflonserpenyőben pörcösre pirítjuk az olajon. A zsírból kiöntünk annyit, hogy kb. 2 ek-nyi maradjon. Hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, a zúzott fokhagymát, majd a pirospaprikát, a gulyáskrémet, darált húst, a felkarikázott gombát és sózzuk-borsozzuk. Néhány perc további kevergetéses pirítás után jöhet hozzá a paradicsom és a bor. Jó negyedóráig lassú tűzön, fedő alatt összefőzzük.
Ha kész a töltelék, hozzáadjuk a 3 dl tejfölt is, majd a keverékkel megtöltjük a palacsintákat, és egy sütőtálba egymás mellé sorakoztatjuk őket. A juhtúrós tejfölhöz összekeverjük a juhtúrót és a tejfölt vagy tejszínt, és rákenjük a palacsintákra. A tálat betoljuk a közepesen forró (200 fokos) sütőbe és bő negyedóra alatt megsütjük, amíg a teteje kissé megbarnul.
Nagyon, nagyon finom.
2010. március 12., péntek
Túrógombóc másképpen
10 evőkanál búzadara
2 zacskó vaníliás cukor,
ebből egy kemény tejbegrízt főzünk, majd lehűtjük
1 kg túró
3 tojás
1 vaníliás cukor
3-4 evőkanál cukor, ezeket összekeverjük, majd a kihűlt tejbegrízt is hozzáadjuk.
Száraz teflon serpenyőben 5 ek. zsemlemorzsát pirítunk, és a gombóckákat ebbe hengergetjük bele, majd egy kivajazott jénaiba beletesszük.
A sütőbe csak addig tesszük, amíg egy kis kérget kap, de belül még laza marad.
Langyos vaníliás tejföllel meglocsoljuk, és porcukorral is megszórjuk.
A főzőiskolában sikere volt!
Ketchupos csirkeszárnyak
Hozzávalók:
1 bő kiló csirkeszárny
a mázhoz:
3 dl ketchup
2 gerezd fokhagyma, zúzva
0,5 dl sör (elhagyható, bár jópofa dolog fél deci sörért kibontani egy flaskát és a "maradék" 4,5 decit főzés közben elszlopálgatni:) )
1,5 tk morzsolt oregano
só, ízlés szerint némi cayenne bors vagy erős pista
a mártogatóshoz:
15 dkg márványsajt
2 dl házi tejföl (vagy 1 dl tejföl és 1 dl tejszín keveréke)
Közben elkészítjük a mártogatóst azzal a bonyolult konyhatechnikai eljárással, hogy összekeverjük őket. Ennyi az egész, de olyan összetett, fifikás íze van, hogy a férjem egész addig azt hitte, hogy valami bonyolult hosszadalmas dolog előállítani, míg legutóbb ő maga nem készítette el - nagy volt a meglepődés: "hát ez ILLLLLYYYEN EGYSZERŰ....?!":)
Ha kész a mártogatós és megsültek a szárnyak, tálalunk. Hidegen vagy melegen is ehetjük, és ez úgy történik, hogy a szárnyakat belemártogatjuk a szószba.
2010. március 10., szerda
Fekete-fehér csokoládétorta
2010. március 7., vasárnap
Falafel avagy csicseriborsó-fasírt
Hozzávalók:
50 dkg csicseriborsó
1 kis fej vöröshagyma
2 tojás
2 evőkanál aprított petrezselyem
2 gerezd fokhagyma
2 mokkáskanál őrölt koriander
2 mokkáskanál őrölt kömény
1 teáskanál sütőpor
olaj, só, bors
A csicseriborsót átválogatjuk, megmossuk, majd négy-ötszörös hideg vízben beáztatjuk egész éjszakára. Másnap lecsöpögtetjük és összeturmixoljuk. Hozzáadjuk a tojást, a finomra vágott vöröshagymát, az összenyomott fokhagymát, a petrezselymet, a köményt, a koriandert, 1 evőkanál vizet és a sütőport. További 10 másodpercig turmixoljuk, amíg durva masszát kapunk. Lefedve 30 percig pihentetjük. A falafelmassza púpozott evőkanálnyi adagjaiból gömböket formázunk, kézzel kinyomkodjuk belőlük a felesleges folyadékot. Mély, vastagfalú edényben, közepes lángon sütjük 3-4 percig. Párolt zöldséget adhatunk hozzá.
Blanka és Laura magukat fotózzák
2010. március 6., szombat
Császármorzsa
Hozzávalók:
10 dkg mazsola
5 dl tej
10 dkg kristálycukor
1 cs vaníliás cukor
20 dkg búzadara
4 tojás
2 ek olaj
só
porcukor vagy baracklekvár
A mazsolát beáztatjuk. A tejet 3 ek cukorral, a vaníliás cukorral és egy csipet sóval felforraljuk. Állandóan kevergetve apránként hozzáadjuk a grízt, kis lángon kevergetve megfőzzük, majd hagyjuk kihűlni.
A tojásokat kettéválasztjuk. A tojássárgákat hozzákeverjük a grízmasszához.
A tojásfehérjéből a maradék kristálycukorral kemény habot verünk, és ezt is a grízmasszához adjuk. A mazsolát kinyomkodjuk és lazán a masszába forgatjuk.
A sütőt 200 °C-ra előmelegítjük. Az olajat olyan serpenyőbe tesszük, amit a sütőbe is be tudunk teni. Felforrósítjuk, beleöntjük a masszát, beletesszük a sütőbe és kb 10-15 percig sütjük. Villával szétdaraboljuk, majd visszatesszük sülni. Akkor kész, ha úgy néz ki, mint a képen.
Dédnagyanyám gázon, serpenyőben sütötte, úgy is lehet.
Porcukorral, baracklekvárral vagy bármilyen más öntettel kínáljuk.
A kis kukták: Laura és Blanka

(F)elcsigázott kőleves
Szusikáék megint alkottak Párizsban, a hely szellemének megfelelően. Íme, olvassátok ezt a rendkívül élvezetes élménybeszámolót! Ha más kalandjaikra is kiváncsiak vagytok, ide klikkeljetek.
A konvergenciak masfel hete kezdodtek, amokor elmentunk szokasos heti bevasarlasunkra a Place d’Italytol delre fekvo Chinatown-ba (ahol hamarosan kitor az ujev). No itt tobbek kozott vettunk egy talcanyi fagyasztott csigat. Honidegen, marmint ittenidegen, azaz nem Helix pomatia, azaz valoszinuleg nem Magyar romak altal szedett eticsiga, hanem szorgos huzottszemuek altal gyujtott valamilyen masik.
2010. március 5., péntek
Moszkauer
Hozzávalók (20-25 darabhoz)
10 dkg dió, mandula és mogyoró (összesen)
5 dkg cukrozott narancshéj
5 dkg vaj
5 ek tejszín
5 dkg cukor
3 dkg liszt
egy kis marék aszalt gyümölcs (mazsola, áfonya, barack, szilva, stb.), apróra vágva
a mártáshoz csoki (ét-, tej- vagy fehér, szívünk vágya szerint) és néhány dkg vaj
Elkészítés: A csonthéjasokat durvára daráljuk a turmixgépben, a cukrozott narancshéjat nagyon apróra, az aszalt gyümölcsöt félkörömnyi méretűre vágjuk (kisebb szemű mazsola maradhat egyben is). Egy láboskában alacsony lángon összeolvasztjuk a vajat, a tejszínt és a cukrot, majd ha egynemű a massza, akkor jöhet bele az összes többi, azaz a csonthéjas-keverék, a liszt, az aszalt gyümölcs és a cukrozott narancshéj. A masszát jól összekeverjük, és kész vagyunk. A massza talán kicsit folyékonynak tűnik, de ne rakjunk bele több lisztet - végül is vékony tallérkákat akarunk készíteni, nem gombócokat. Elég kis adagnak tűnik, de ne izguljunk - tömény édesség, ebből az adagból valóban kijön a 20-25 süti.
A tepsibe sütőpapírt rakunk, és csapott evőkanálnyi mennyiségeket pakolunk a papírra egymástól legalább 5 centire. A massza kicsit szétfolyik, de ha nem tenné, akkor egy bevizezett kanál hátával szét is lapítjuk kb. 1 centi vastagságúra. A 175 fokra előmelegített sütőben 10-12 perc alatt megsütjük őket (figyeljünk rájuk, vékonyak és hamar megégnek!).
A csokizáshoz a csokit és a vajat egy tálkában a mikró közepes fokozatán óvatosan, egyszer-kétszer kivéve és megkeverve összeolvasztjuk. Ha meghűltek a sütik, az olvadt csokiba mártjuk őket, vagy (ami nekem még jobban bejött) egy kanállal olvadt csokit kenegetünk az egyik oldalukra. Ha a csokimáz megdermedt, ehetjük őket.
2010. március 3., szerda
Tökmagos, sajtos, vajas pogácsa
1/2 kg liszt
3 dkg élesztő
25 dkg vaj vagy margarin/késsel apróra vagdossuk/
1 tk. só
2 tojás + 1 a kenéshez
20 dkg sajt
1 dl tej
2 ek. cukor
tejföl /amennyit felvesz/ gyúrható legyen/
Az élesztőt felfuttatjuk a szokásos módon. A liszthez hozzáadjuk a sót, elkeverjük, majd beletesszük a darabolt vajat, a reszelt sajtot, tojásokat, a maradék tejet, cukrot, és tejföllel lazítjuk. /nekem 1 evőkanál elég volt/.
Megmondom őszintén, én úgy gyorsítottam fel a folyamatot, hogy beleraktam a keverőgépembe és ott hagytam 1-es fokozaton keverni, így a vaj nem olvadt meg. Beleöntötttem a megkelt élesztőt is, és simára dagasztottam. A tálat kivettem a keverő alól, és ebben hagytam duplájára kelni.
2-3 cm vastagságúra nyújtottam ki, és formáztam. A tetejét tojással megkentem, majd megszórtam tökmaggal.
Gőzgombóc, kelkáposztás-húsos töltelékkel
A "párán főzés" két módszerrel történhet. Az első, ha van tisztességes párolóedényünk vagy bármilyen sűrű lyukú szűrőnk, amit némi fantáziával e célra is el tudunk képzelni. Melegen ajánlom mindenkinek ezt a módszert, különösen a másik fényében. A második ugyanis, nem más, mint hogy vesszük a legnagyobb átmérőjű fazekunkat, megtöltjük vízzel, a szájára zsineggel szorosan rákötünk egy tiszta konyharuhát, alágyújtunk a vízzel teli fazéknak, és ha már forr a víz, a konyharuhára ültetgetjük a gombócokat. Nekem nem volt párolóedényem, így ezzel a második módszerrel alkottam meg a képen látható gombócokat - egy elszenesedett konyharuhám bánta:(, soha többet.
Nos tehát, a technológia adott, csak rajtunk áll, mivel töltjük vagy szórjuk meg a gombóckákat - húsos-zöldséges töltelékkel, némi mártással könnyű, de tartalmas főételt; szilvalekvárral, kakaóval töltve, vagy csak töltetlenül, a tetejére olvasztott vajat csorgatva és darált diót, mákot szórva kiadós desszertet kreálhatunk. A gőzgombóc receptje Borbás Marcsi "Egy nap, egy recept" c. könyvéből, a töltelék Chili és Vaníliától származik.
Hozzávalók:
a gombóchoz
40 dkg liszt
2 tojássárga
2 dl tejföl
3 dl tej
3 dkg élesztő
1 ek cukor
Hozzávalók a töltelékhez:
1 kicsi, legfeljebb 20 cm átmérőjű kelkáposzta
4 ek só
10 dkg darált hús
3 szál újhagyma, felkarikázva
3 cm-es gyömbérdarab, reszelve
1 gerezd fokhagyma, reszelve
1 ek szójaszósz
1 tk szezámolaj
szűk tk cukor
Elkészítés: Az élesztőt felfuttatjuk a cukros langyos tejben. A tészta hozzávalóiból kifejezetten lágy tésztát gyúrunk, és jó sokáig dagasztjuk, hogy valóban hólyagos és könnyű legyen. Ideális esetben a gőzgombóc tésztája laza és levegős, így a dagasztást most sajnos nem ússzuk meg. Ha kész a tészta, meleg helyen a háromszorosára (!) kelesztjük.
Közben elkészítjük a tölteléket. A kelkáposztát vékonyra gyaluljuk, besózzuk és 15 perc múlva kinyomkodjuk. A műveletet megismételjük. Ha megvagyunk a káposzta "levetlenítésével", akkor egy nagy tálban az összes hozzávalóval elkeverjük a káposztát - a töltelékünk kész is.
A megkelt tésztából kb. 4-5 centi átmérőjű kis cafatokat szaggatunk, és nagyjából tenyérnyi méretű korongokat lapítunk belőlük. A közepére halmozunk egy-egy evőkanál tölteléket, a széleket egymáshoz csippentve összeragasztjuk, és a végén a két kezünk között gombóc formára görgetjük őket. Ha eközben a lágy tészta kilyukadna, akkor addig ügyeskedünk, míg össze nem sikerül tapasztatnunk a gombócot.
A megtöltött gombócokat 20 percre lisztezett tálcára ültetve meleg helyre tesszük kelni, közben a lábasban felforraljuk a "párának" való vizet. Ha forr, a párolóedényre vagy a konyharuhára ráültetjük a gombócokat úgy, hogy azok legalább 3 centire legyenek egymástól - különben kedélytelenül összenőnek. Az egész alkotmányt letakarjuk egy nagy fémtállal, és a víz alatt a gázt közepesre vesszük. Nagyjából 15-20 perc alatt a gombócok elkészülnek. Mielőtt abbahagynánk a párán főzést, a biztonság kedvéért vágjunk félbe egyet és ellenőrizzük, hogy a töltelék is megfőtt-e.
A gombócokat az ázsiai ízvilágra tekintettel szójaszósszal kínálhatjuk, ez Ch&V ajánlata is. De őszintén megvallva nekem egyszerűen tejföllel még jobban ízlik.
2010. március 2., kedd
Lenmagos-tökmagos fonat
Az általában kakaóscsigából és sajtos croissantból álló reggeli péksütemény-választékot bővítettem ezzel a sokmagos, barnalisztes fonattal.
Hozzávalók:
20-20 dkg simaliszt és teljes kiőrlésű rozsliszt
2/3 csomag szárított élesztő
1,5 dl langyos tej (és amennyit még felvesz)
1 tk cukor
1/2 tk só
1 tk sikér (elhagyható)
10 dkg vaj
a tetejére lenmag, szezámmag és tökmag
a kenéshez 1 tojás